Özel Sistemler

Uygulamalar
< Geri Dön

UYGULAMALAR

Skid Uygulamaları

ARPON kaliteli ürün gamı ve sektörel tecrübesiyle müşterilerine özel çözümler sunmaktadır. KİMYA, KAĞIT, GIDA, MADEN, AKARYAKIT, ENERJİ gibi endüstriyel tesisler ile su ve atıksu sektörleri için özel sistemlerin tasarımını ve üretimini yapmaktadır.

Kimyasal Dozaj Sistemleri
ARITMA, ENDÜSTRİ, GIDA, MADEN, TEKSTİL gibi birçok sektörde ve yüzme havuzu dezenfeksiyon, proses suyu hazırlama, soğutma suyu kuleleri gibi birçok uygulamada hassas ölçüm ve kontrolün önemli olduğu birçok alanda özel tasarladığı sistemleriyle son kullanıcıya çözüm ortağı olmaktadır. Arpon bünyesinde bulunan OBL, VERDERAIR, ROTANVERDERMAG ve VERDERHUS ürünleri ile endüstriyel uygulamalarda farklı otomasyonlara uygun sistemler için özel çözümler sunmaktadır.  

 
Enerji Santralleri İçin Dozaj Skid Sistemleri 
Enerji santralleri tarafından proseste kullanılan suların iyileştirilmesi ve çeşitli hatlarının korunabilmesi için farklı yapı ve dozlarda kimyasal            enjeksiyonu yapılmaktadır. Amonyak, trisodyum fosfat, hidrazin, FeCl3 ve H2SO4  gibi kimyasalların hassas olarak dozlanması gereken            uygulamalarda yüksek hassasiyetli OBL dozaj pompaları ve yüksek performanslı proses pompaları ile dozajlama sistemleri sunmaktadır. Enjeksiyon  bazen ölçülen on-line değere bağlı olmakla birlikte bazen kesikli veya lineer şekilde olabilmektedir. Enerji sarfiyatının önem taşıdığı günümüzde doğru ürün seçimi ile birlikte sistem dizaynı da önem taşımaktadır. 
Arpon bünyesindeki bulunan OBL, VERDERAIR, ROTAN, VERDERMAG ve   VERDERHUS ürünleri ile endüstriyel uygulamalarda farklı otomasyonlara uygun sistemler için özel çözümler sunmaktadır.
  

Soğutma Kulesi Dozaj Skid Sistemleri
Soğutma kulelerinde kullanılan dozaj sistemleri genel olarak inhibitör, dispersant , asit, hipoklorit, bromin, ve sisteme özel kimyasalların enjekte edilmesini sağlamaktadır. 
Sistemlerde  pH, iletkenlik, ORP, serbest klor, bulanıklık, çözünmüş oksijen ve korozyon ölçüm cihazları kullanılmakta ve ölçülen değerler kayıt altına alınabilmektedir. Ölçülen değerlere göre kimyasal dozaj  miktarının otomatik olarak yapılması kimyasal ve su kullanımında ekonomi  yapılması hususunda önem taşımaktadır. Ayrıca dozlama sistemlerine numune alma üniteleri de eklenebilmektedir.

Dozaj skidleri akustik kabin içerisine yarleştirilmiş halde yada montaj farklılıkları olabilecek şekilde tasarlanabilmektedir.

Arpon talepler çerçevesinde bünyesinde bulunan OBL  ürünleri ile anahtar teslim üniteler de kurulmaktadır. Dozaj sistemleri PLC/SCADA ile desteklenerek uzaktan izleme ve kontrol mümkün hale getirilmektedir.

Petrokimya Tesisleri İçin Dozaj Skid Sistemleri
Arpon bünyesinde bulunan  OBL, HYDRACELL, ROTAN, VERDERMAG ve VERDERHUS gibi ürünleri ile petrokimya tesisleri için özel çözümler sunmaktadır.  Rafinerilerde çeşitli noktalarda üretim kalitesini artırmak ve süreçlerin devamını sağlamak amacıyla çeşitli kimyasal enjeksiyonları yapılmaktadır.
Genellikle Ex-proof şartlara sahip bu bölgelerde kullanılan API normlarına uygun , güvenilirliği yüksek ve dünya standatlarında kabul edilmiş ürünler kullanılmaktadır. Sistem gereksinimlerine göre pompa, tank, vana,ölçüm kontrol ekipmanları, izolasyon ve gerek duyulması halinde tracing dizaynı yapılarak sistemin gereksinimleri sağlanmaktadır. 

Kağıt Endüstrisi İçin Dozaj Skid Sistemleri
Kağıt üretimi için en önemli parametrelerden biri dozlanan kimyasalların miktarı ve enjeksiyon şeklidir.  
Üretimde genellikle toz polimer, sıvı polimer, anti sklatanlar,biyositler,bromin ve hipo karışımları,yaş ve kuru mukavvemet kimyasalları  gibi proses için gerekli olan kimyasalların dozajı yapılmaktadır.
OBL, VERDERAIR, ROTAN, VERDERMAG, VERDERAIR ve VERDERHUS ürünleri ile özel çözümler sunmaktadır.

Gaz Kokulandırma Sistemleri
İlgili mevzuat ve standartlar gereği ,doğal gaz kaçaklarının fark edilebilmesini sağlamak amacıyla doğal gaz ve türevleri kokulandırılmaktadır. Genellikle rafineri ve dolum tesislerinde ihtiyac dıyulan kokulandırma sistemleri anahtar teslim olarak tasarlanıp üretilerek müşteriye sunulmaktadır.
Arpon, patlamaya karşı koruma, kaçak dedektörleri, kimyasalların hassas olarak dozlanması gereken uygulamalarda yüksek hassasiyetli OBL dozaj pompaları , tank, vana ve gerekli olçüm kontrol ekipmanlaryla anahtar teslim bir çözüm sunmaktadır.

Polimer ve Emilsüyon Hazırlama Üniteleri
KAĞIT, GIDA, TEKSTİL, ARITMA, MADEN  ve benzer sektörlerde bulunan kimyasal hazırlama ünitesi taleplerine OBL ürünleri ile çözüm sunulmaktadır.
Kimyasal dozlama sistemlerinin yanı sıra toz ya da sıvı kimyasalların hazırlanması da sistem verimliliği için önemli bir parametredir. Doğru konsantrasyonda hazırlanan kimyasal çözeltileri işletme verimliliğini artırırken fazla kimyasal tüketimini de azaltarak işletme maaliyetlerine önemli oranda katkıda bulunmaktadır. Hassas konsantrasyonlarda dahi en iyi sonucu veren OBL isteğe bağlı olarak frekans kontrollü besleyici, çift kanatlı karıştırıcı ve toz kimyasal taşıyıcı sistemlerle prosesler için özel çözümler sunmaktadır. Üniteler istenmesi halinde PLC/SCADA ile desteklenerek uzaktan izleme ve kontrole uygun hale getirilmektedir.

Fuel-Oil Skid Sistemleri
Enerji santralleri için paket sistem yüksek kaliteli,müşteriye özel  Fuel Oil Skid sistem çözümleri sunmaktayız.Bu skid sitemler istenilen debiyi türbin ve jenaratörlere  uygun sıcaklık ve basınç’da sağlar.
Fuel Oil Skid sİstemler genellikle aşağıdaki ekipmanlardan meydana gelir.
•    ISO 5199 veya API 610 ‘na uygun proses pompası
•    Tekli veya çiftli basket tip filtre
•    Kontrol Panosu
•    Enstrümanlar(Relief valf,Basınç sensörü,Manometre…)
•    Emme-Basma hattı vana, borulama ve kollektörleri